Pohľad do histórie Gymnázium Mikuláša Galandu Turčianske Teplice
Výber diel Mikuláša Galandu
Gymnázium M. Galandu: Škola – cesta k tvorivému mysleniu

celozivotne_vzdelavanie_9_10_2015_a.jpgGYMNÁZIUM MIKULÁŠA GALANDU OTVORILO BRÁNU UNIVERZITE TRIETIEHO VEKU

V priestoroch Spojenej školy – Gymnázia Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach vo štvrtok 08. 10. 2015 odštartovalo vzdelávanie dospelých pod záštitou Univerzity tretieho veku, ktorá je organizáciu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Do našich školských lavíc si sadli dospelí ľudia, dychtiví po nových informáciách a poznatkoch z oblasti informatiky. Cieľom tohto vzdelávania je nadobudnúť zručnosti a skúsenosti pri práci s počítačom. Pri tom im pomáha naša kolegyňa, RNDr. Ivica Kováčová.

 

celozivotne_vzdelavanie_9_10_2015_b.jpg

Celoživotné vzdelávanie je v poslednom desaťročí v centre pozornosti nadnárodných organizácií, vlád, medzinárodných organizácií. Pozornosť mu venuje aj naše Ministerstvo školstva SR, pod ktorého záštitou v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa každoročne uskutočňuje Týždeň celoživotného učenia ( TCU ). Tento rok prebiehal TCU v týždni od 21. 09. 2015 do 25. 09. 2015, a teda symbolicky len pár dní pre začiatkom vzdelávania na našej škole. Želáme všetkým účastníkom veľa úspechov, dobrú pracovnú atmosféru a úspešné ukončenie vzdelávania.

Ing. Katarína Hanková, r. š.

25. septembra sa naša trieda, kvarta a pár žiakov z iných tried školy, zúčastnili exkurzie do Banskej Bystrice na projekt „Noc výskumníkov“. Po príchode na miesto sme si najprv vypočuli prednášku Umenie versus veda, ktorá nás poučila o tom, že tieto 2 pojmy spolu úzko súvisia. Po prednáške sme sa vybrali poprezerať informačné stánky VŠ a účastníkov a vyskúšali sme si aj pár pokusov.

Myslím si, že za nás všetkých môžem povedať, že táto exkurzia bola „super“ a rozhodne by sme sa chceli takejto akcie zúčastniť aj nabudúce.

Za kvartánov, A. John

Čo je môj životný štýl

Doma ležím na posteli, pozerám telku.
Medzi priateľmi si užívam každú chvíľku.
V škole zas informácie nachádzam.
V prírode sa rád prechádzam.
Vo vyjadrovaní som jednoduchý.
Z hlasnej hudby nemám sluchové poruchy.
V povahe som ako kedy.
Neobliekam sa podľa módy.
Turistika je vec dobrá.
Páči sa mi farba modrá.

Peter Chlapík, IV.G

V poslednom čase sa mnohí svetoví režiséri vracajú ku klasickým dielam, ktoré v novej podobe predkladajú súčasnému náročnému divákovi. Ruská klasika nie je výnimkou. Po úspešnom sfilmovaní románu Borisa Pasternaka Doktor Živago a Tolstého Anna Karenina, Američania siahli po najznámejšom románe génia ruskej i svetovej literatúry A.S.Puškina Eugen Onegin.

Tento príbeh citov, ktorý končí ako lekcia mravnosti, keď hlavná hrdinka povýšila zachovanie manželského sľubu nad lásku k mužovi, ktorého nikdy neprestala milovať, oslovil aj našich študentov. Podľa ich reakcií zanechal stopy nielen v ich mysliach, ale i srdciach. A čo viac si učiteľ môže želať!

Dôkazom toho je práca našej nadanej študentky Janky Gavúrovej, ktorá spontánne reagovala na zážitky spojené s týmto filmom a dala ich na papier. Prečítajte si jej zrelú recenziu a tí, ktorí ste ste film videli, môžete sa vyjadriť podobným spôsobom.

K. Janovská

o1.jpgZase sme  dokázali, že naši študenti vedia zviditeľniť seba, svoje gymnázium i svoje mesto....

Dňa 19. 6. 2015 Diana Musová, žiačka kvinty - Gymnázia M.Galandu v Turč. Tepliciach, sa zúčastnila slávnostného vyhodnotenia X. ročníka prestížnej celoslovenskej súťaže z novodobej histórie pre študentov stredných škôl EUSTORY.

Patrila k trom víťazným žiakom v celoslovenskom meradle. Zaujala svojou prácou PRÍBEH JEDNÉHO ŠTUDENTA.

V nej veľmi ľudsky spracovala životný príbeh človeka, ktorý sa stal súčasťou slovenského spoločenstva napriek – vďaka svojim cudzím koreňom.

 Nielenže sa stal plnohodnotným občanom Slovenska, ale svojou prácou, pracovným zaradením, súkromným životom- založením si rodiny  dokonca obohatil  a obohacuje, posúva našu spoločnosť dopredu.

Práca Dianky, jej rodina, ona sama dokazuje možnosť spolužitia rôznych kultúr, národov, náboženstiev. Lebo podstata  nás všetkých je rovnaká - sme ľudia !!!!!

V dnešných časoch je veľmi dobré si to pripomínať, lebo... Tí vnímavejší to chápu, tým druhým  - to  treba stále prízvukovať!

Zápis prijatých uchádzačov sa uskutoční v dňoch od 17.6. do 19.6.2015, v čase od 7:00 do 15:00 hod. v kancelárii tajomíčky školy. Je potrebné priniesť zápisný lístok zo základnej školy.

Ing. Katarína Hanková, r. š. 

Turč. Teplice, dňa 16.6.2015

     Jedno pekné ráno som sa zobudila a zistila som, že je utorok a nás čaká exkurzia do Banskej Bystrice. Cieľom našej cesty bolo Hudobné átrium v Štátnej vedeckej knižnici a návšteva Bábkového divadla na Rázcestí. Rýchlo som si nachystala desiatu a utekala som na vlak. Na stanici nás už čakala pani učiteľka Brngalová.

    Cesta ubehla rýchlo, napočítali sme 22 tunelov. Konečne sme prišli do vytúženej Bystrice. Cestou zo stanice sme prešli okolo Múzea SNP, pešou zónou a dostali sme sa do Hudobného átria. Tu dostal každý z nás svoj audio box, slúchadlá na uši a mohli sme pracovať s hudbou. Bolo to veľmi zaujímavé. Potom nám ešte premietli kreslenú rozprávku o skupine Beatles.

Aj tento rok, podobne ako po roky minulé, sa naši študenti zapojili do 18. ročníka súťaže v literárnej tvorbe – Paulinyho Turiec. Slávnostné vyhodnotenie spojené s odovzdávaním cien sa konalo 28. mája 2015 v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice v Martine.

Krásne druhé miesto sa podarilo obsadiť Zuzke Michalkovej zo IV. G triedy, ktorej poviedka „Old friends (Starí známi)“ dokázala zaujať odbornú porotu. Konkurencia bola totiž veľká. Do súťaže, ktorá týmto rokom vstúpila do dospelosti, sa zapojilo až 51 autorov so 100 prácami z gymnázií, stredných odborných škôl a základných škôl z Martina, Turčianskych Teplíc, Žiliny, Vrútok, Čadce, Turzovky, Trstenej, Kysuckého Nového Mesta, Dolného Kubína, Liptovského Mikuláša či ZUŠ zo Starej Ľubovne.

A my, súhlasiac s myšlienkami a vyjadreniami poroty, sa pripájame k poďakovaniu žiakom – autorom, „ktorí nechcú patriť do žiadneho -izmu, ale túžia byť iní a sami sebou“. Pretože, našťastie, ešte i v dnešnom svete mladých ľudí sú takí, ktorí sa potrebujú vyjadrovať. Vyjadrovať nie jazykom „ulice“, ale slovom umeleckým.

A akým príbehom Zuzka zaujala? Práve týmto...

Poslednú májovú sobotu Mesto Turčianske Teplice v spolupráci s komisiou školstva, športu a kultúry pripravilo pre deti, rodičov a všetkých záujemcov tradičné podujatie "Cesta rozprávkovým lesom". Účastníci mali možnosť putovať po vyznačenej ceste mestom, kúpeľným parkom a cestičkami v lesoparku Bôr, na ktorej stretli záhradníka so 7 trpaslíkmi, vodníka s vílami, veselé zvieratká, Janka a Marienku s ježibabou v Perníkovej chalúpke, Červenú čiapočku s vlkom a poľovníkom, Mimoňov, ale aj dopravnú hliadku a tanečníkov z folklórneho súboru.

Výsledky prijímacieho konania:

Zápis bude v dňoch 18. 5. - 19. 5. 2015 od 7:00 do 17:00 hod. v kancelárii tajomníčky školy. V prípade, že nemôžete prísť v stanovenom termíne, dohodnite sa telefonicky s pani tajomníčkou - 4922328.

Ing. Katarína Hanková
riaditeľka školy

Stránky

Kontakt
Spojená škola - Gymnázium Mikuláša Galandu Turčianske Teplice
Horné Rakovce 1440/29
03901 Turčianske Teplice
Tel.: Riaditeľka školy: 043 490 15 06
Tel.: Tajomníčka: 043 492 23 28
E-mail: skola@gymtut.edu.sk

qrcode.gif

Server
Debian GNU/Linux, pripojenie do Internetu zabezpečuje INFOVEK, Rodičia (HW, feb. 2009), história webového sídla, správa servera od r.  2002 - P. Štrba.

Mapa stránky

Beží na Drupale
Subscribe to Syndikovať