ChronoMeter  2000

Encyklopédia hodín a chronometrov

ADRESA:

     

*   tieto hodiny meno nemajú

*   dátum výroby hodín žiaľ nevieme, ale povedali nám, že sú staré 250 rokov tak staré ako budova

*   autora  hodín  nepoznáme

*   popis hodín:

*         sú modro-zlatej farby

*         ciferník je z rímskych čísel

*         merajú čas

*   nevzťahuje sa k nim žiadna historická udalosť

*   známa osobnosť s nimi spojená je Barón Révay a celá jeho rodina. Barón Révay bol najväčším pozemkovým vlastníkom v Turci.

           

O mátohe, čo sa do hodín rozumela

Na hornej chodbe mošovského  kaštiela stávali  hodiny. Čo s toho, ked už pár  pekných rokov  nešli. A  nenašiel sa majster, čo by im život znovu daroval. Raz  pred  polnocou  ich  začul  správca  tikať.

-Marí  sa mi, či  sa  mi  sníva? -prehadzoval  sa zlostne na  posteli. A  z chodby len: tik, tak, tik, tak ... Vyskočil preto  z postele a so sviečkou v ruke odchýlil dvere. Ach, to  nie  je  možné!-zamrmlal popod  nos a pre  istotu sa uštipol na líce. Bodaj by aj nevyvaľoval  okále, keď  mátoha v bielom  šate do  taktu tik-tak  tancovala. Jedna  noha tik, druhá zase tak. Joj, to  bol hrozný  tanec! Nestačila  správcovi na pozeranie  škára  vo  dverách. Zaškrípali. Mátoha  to  začula a  hybaj  v  nohy. Nečakala, kým  odbije  polnoc. Správca za ňou. Reval, stonal vo chvíli  bol celý  kaštieľ na  noháh.

     -Chyťte ju!

     -Kde, koho ?- pýtali  sa rozospaté služobné.

     -Mátohu ! Tam bežala, všetci za ňou !- dával rozkazy. Všetci  za ňou utekali,všetci  poplach  robili, lenže  taký  kaštieľ  to  nie  je  malý  domček s pitvorom a  jedinou izbicou. A  tých chodieb  a  kadejakých  čiernych  kútov... Mátohu  nelapili. Všetko  prekutrali okrem  barónovej  komnaty, nechceli  ho,  chudáčiska  chorého, o rozum načisto pripraviť. Ďalšiu  noc sa už správca  nenechal  prekvapiť. Pripravil plán  na  zlapenie mátohy,  rozostavil stráže, i šable  a  flinty  im  do rúk popchal. A  veru  sa  dočkali. Znova, päť minút  pred polnocou, začali  hodiny tikať. Čert  vie, kde  sa  vzala, opäť  jej  bolo  do  tanca. Jedna  noha tik, druhá   tak. Keď sa  vytancovala do vôle a  hodiny odbili polnoc vyskočil správca spoza kachľovej pece, kde  na  mátohu  striehol.

     -Už  ťa  mám , ty  potvora, neujdeš mi do dvora. A  to  správca  nemal skríknuť, lebo jej sám napovedal, kde má  zdúchnuť.Priskočila  k  oknu  a skok na  nádvorie  kaštiela. Ani dopadnúť  ju  nebolo  počuť, nieto, aby  sa po tom  skoku  dolámala, ako  si  všetci  mysleli. Mátoha  sa  stratila v  tmavom  parku  a  viac sa v  kaštieli neobjavila. Ani  hodiny odvtedy  nezatikali.          

     Keď  potom  niekto  správcu  podpichoval, ako  to  bolo s tou  mátohou, veselo  odvetil:

      -Tancovať  nevedela, ale  do  hodín sa  rozumela, to  hej ...

 

Meranie  času

Čas meriame už dávno. Meriame ho sekundami, minútami, hodinami.V minulosti sa čas meral slnečnými hodinami, ktoré boli na princípe toho, že v zemi bola rovná palica (bola dlžky polomeru kruhu, ktorý bol nakreslený na zemi a slúžil ako ciferník. Tam kde dopadol tieň palice, podľa toho bolo toľko-koľko hodín. Asi neboli priveľmi presné. Ďalším starodávnym meračom času, sú presýpacie hodiny. Bola to jedna sklenená nádobka v strede zúžená. Táto nádobka je naplnená sypkým pieskom. Nádoba sa obracia a piesok sa presýpa. Kým sa presypal z jednej časti nádobky do druhej, ubehla hodina. V prítomnosti sa čas meria presnejšie. Máme rôzne hodiny aj hodinky. Väčšinou sú to hodiny s ciferníkom, na ktorom sú buď rímske alebo arabské číslice a ručičky. Pričom väčšia poukazuje na minúty, menšia na hodiny. Ale máme aj rôzne iné druhy hodín. Tak napríklad sú to nástenné, náramkové, digitálne, budíky, kyvadlové atď.  A meranie času v budúcnosti? O tom nemám ani tú najmenšiu predstavu. Ale my ľudia sme vynaliezaví a určite vymyslíme nejaký špeciálny prístroj na úplne presné meranie času.

 

Na obrázku je budova hotela Via Magna.

Hodiny sa nachádzajú na mieste kde smeruje šípka.

Spracovali:

Erika  Minárová a Magdaléna  Prokšová z Gymnázia v Turč. Tepliciach.
Trieda: 3.G
Šk.rok: 2000/2001